04 stycznia 2011

Konflikty współczesnego świata


W ramach świątecznego szaleństwa i prezentów, właśnie ta pozycja trafiła w moje ręce. Wydawnictwo naukowe PWN wydało serie Wielkie Tematy w której poruszone zostały problemy nurtujące współczesny świat, a mianowicie ideami i ideologiami, katastrofami i zagrożeniami oraz konfliktami, które zostały opisane w tejże właśnie pozycji.
Książka ma swoje plusy i minusy. Do minusów zaliczyłbym po pierwsze tematykę, która została poruszona w trzecim rozdziela dotyczącym terroryzmu. O tyle o ile rozumiem chęć opisania w nim cyberterroryzmu to nie do końca zgodzę się z uznaniem hakerstwa jako terroryzmu i dodatkowo poświęcania mu osobnego podrozdziału. Ponad to nie do końca zgodzę się też z przykładami jakie zostały poruszony w podrozdziale dotyczącym cyberterroryzmu. Za przykłady podano m.in. atak na Estonię w trakcie rosyjsko-estońskiej wojny o historie (jak podaje jeden z autorów) czy atak na Gruzję w trakcie ostatniej wojny rosyjsko-gruzińskiej, gdyż dla mnie są to bardziej przykłady wojny elektronicznej nie mającej nic wspólnego z terroryzmem.
Innym trochę mnie irytującym faktem jest klasyfikacja państw wedle ich położenia geograficznego. O ile nie powinno to nikogo dziwić o tyle gdy znalazłem w rozdziale Bliski Wschód takie kraje jak Afganistan czy Pakistan zdziwiłem się bardzo.
Plusami niewątpliwie jest możliwość zapoznania się z grubsza z większością współczesnych konfliktów co pewnikiem rozwieje nieco wątpliwości dotyczących niektórych konfliktów. Choć oczywiście wszystko ma swoją drugą stronę medalu i tak np. Afganistanowi, a dokładniej inwazji radzieckiej, dojściu do władzy przez talibów, wojnie od 2001 do 2008 roku (bo wtedy wydana została ta książka), a także sytuacji przed i po wszystkim poświęcono tylko sześć stron (a to i tak bardzo dużo jak na tą książkę). Ale cóż nie można mieć wszystkiego.
Na pewno nie jest to książka dla osób, które chciały by się wgłębić w jakikolwiek konflikt raczej dla osób, które lubią wiedzieć co dzieje się na świecie, ale bez zbytniego wchodzenia w niuanse każdego zakątka świata.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz