23 maja 2012

Amerykańskie bezzałogowce bombardują Pakistańskie pogranicze


Amerykańskie samoloty bezzałogowe po raz kolejny przeprowadziły nalot na rebelianckie kryjówki w Pakistanie. Północny Waziristan jest najczęstszą kryjówką rebeliantów walczących w Afganistanie właśnie tam doszło do nalotu w którym miało zginąć czterech bojowników. Stąd też duże zainteresowanie sił NATO tematem Terytoriów Plemiennych oraz niejednokrotne prośby do strony pakistańskiej o przeprowadzenie operacji przeciwko rebeliantom na tych terenach. Jednakże rebelianci nie ulegają siłom pakistańskim stawiając zaciekły opór.
Jest to trzeci taki nalot od marca kiedy pakistański parlament nakazał wstrzymanie użycia bezzałogowców na swoim terytorium.Według Pakistanu naloty są przeprowadzane zbyt blisko cywilnej ludności. Natomiast USA co prawda mocno zmniejszy ilość swoich operacji jednakże nie zaprzestały ich.
Takie naloty mogą znacznie przyczynić się do odmowy otwarcia dróg zaopatrzenia dla wojsk NATO na terenie Pakistanu co w znaczącym stopniu utrudniło by proces wyjścia sił NATO z Afganistanu. Ponad to zaostrza to i tak napięte już stosunki pomiędzy Pakistanem i USA.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza