27 kwietnia 2012

Amerykanie zmniejszą swoją obecność w Japoni


USA i Japonia podpisały umowę na mocy której część marines stacjonujący na Okinawie opuszczą wyspę. 9 000 z 19 000 marines stacjonujących na wyspie zostanie przebazowana poza Wyspy Japońskie. Najprawdopodobniej będą to Guam, Hawaje czy inne lokalizacje położone w regionie Azji-Pacyfiku.
Aczkolwiek obie strony nie mogły uzgodnić wspólnego stanowiska w sprawie amerykańskiej bazy Futenma na Okinawie. Od 2006 roku szukana jest alternatywna lokalizacja dla amerykańskiej bazy gdzie mogliby zostać przeniesieni amerykańscy mariens. Najprawdopodobniej nową bazą amerykańskich sił miałby zostać Camp Schwab na północ od Naha. Aczkolwiek wciąż nie wiadomo nawet kiedy mogły nastąpić nawet przybliżony termin przeniesienia bazy.
Bezpieczeństwo narodowe i bliska współpraca pomiędzy USA i Japonią są niezwykle ważne dla obu stron w obecnej sytuacji kiedy to Chiny coraz agresywniej poszerzają swoje wpływy w regionie.
Obecnie na Wyspach Japońskich stacjonuję ok. 50 000 Amerykanów.

26 kwietnia 2012

Norwedzy wycofują się z Faryab


Dowództwo ISAF poprosiło norweskie siły by te wycofały się z afgańskiej prowincji Faryab. Miałoby to nastąpić jesienią 2012 roku, a siły norweskie zostałyby przerzucone do Kabulu i Mazar-e-Sharif. Po opuszczeniu prowincji odpowiedzialność za bezpieczeństwo spadnie całkowicie na siły afgańskie, które to już przygotowują się do przejęcia dowództwa w regionie na jesieni tego roku.
Ponad to Norwegowie skierują do Kabulu swoją jednostkę specjalną by wspierać i szkolić jednostkę specjalną afgańskiej policji oraz przekażą pod dowództwo ISAF samolot transportowy C-130J.
Norweski minister obrony poinformował prasę, że jest to część strategii sojuszu mającą na celu opuszczenie Afganistanu w 2014 roku. Północne prowincje bowiem uchodzą za najbezpieczniejsze jednakże czy Afgańczykom uda się utrzymać najważniejsze szlaki handlowe biegnące tędy okaże się dopiero pod koniec roku.
Minister Barth Eide podkreślał także, że Norwegia nie opuści Afganistanu dopóki nie zrobi tego cały sojusz.

23 kwietnia 2012

Sudan i Sudan Południowy na granicy wojny


Wybuch pełnoskalowej wojny pomiędzy Sudanem, a Sudanem Południowej jest coraz bardziej realny. Po ostatnich starciach na granicy Sudan przeprowadził nalot na jedno z południowosudańskich miast - w wyniku czego zginęła jedna osoba, a 10 zostało rannych. Wystrzelone rakiety przez sudańskiego MIGa-29 uderzyły między innymi w miejski rynek w miejscowości Bentiu. Żołnierze i cywile odpowiedzieli ogniem w kierunku myśliwca jednakże kompletnie bezskutecznie.
Prezydent Sudanu Omar al-Bashir w poniedziałek ogłosił, że już koniec rozmów i nadszedł czas języka broni i ammunicji. Natomiast wojskowi oficjele z Południowego Sudanu nalot utożsamiają na równi z wypowiedzeniem wojny.
Natomiast wojska sudańskie przegrupowały się i ponownie rozgorzały walki w regionie Heglig okupowanego przez siły południowosudańskie. Jak twierdzi dowódca sił sudańskich generał Maarouf jego ludzie zabili w regionie 1 200 południowosudańskich żołnierzy.

21 kwietnia 2012

10 000 kg materiałów wybuchowych przechwycony w Afganistanie


Dzięki odpowiednim informacjom wywiadowczym i skoordynowanym działaniom sił bezpieczeństwa udało się prawdopodobnie udaremnić kilkanaście ataków terrorystycznych w stolicy Afganistanu. Celami miały być prawdopodobnie najbardziej zatłoczone miejsca w mieście lub/oraz na viceprezydenta Afganistanu Mohammada Khalil.
Siły bezpieczeństwa Afganistanu przechwyciły ładunek 10 000 kg materiałów wybuchowych, a także aresztowały pięciu rebeliantów odpowiedzialnych za transport tych materiałów. Materiały ukryte były w 400 paczkach ukrytych pod ziemniakami przewożonymi ciężarówką do Kabulu. Aresztowani są obywatelami Pakistanu i Afganistanu, mieli też zapewne pomagać w samych atakach.
Rebelianci prawdopodobnie powiązani są z bojówkami Haqqani.

18 kwietnia 2012

Atak na bułgarskich żołnierzy w Afganistanie


Już nie po raz pierwszy przedstawiciele afgańskich sił bezpieczeństwa zamiast wspierać swoich kolegów z ISAF atakują ich. Taki też przebieg wydarzeń miał atak na Bułgarów 16 kwietnia. Jednakże w przeciwieństwie to większości wypadków tym razem żołnierze nie dali się zaskoczyć.
Bułgarscy żołnierze w trakcie konwoju z bazy Hero do bazy Lindsey zostali ostrzelani przez pojedynczego napastnika w mundurze afgańskiej armii. Bułgarzy odpowiedzieli ogniem w kierunku wieży na której ukrył się napastnik. W trakcie krótkiej wymiany ognia w Kandaharze napastnik zginął, natomiast żaden z bułgarskich żołnierzy nie został ranny.
Obecnie badane są powiązania afgańskiego żołnierza z Al-Kaidą lub innymi ugrupowaniami rebeliantów działającymi na terenie Afganistanu.

14 kwietnia 2012

Afgańska ofensywa przeciwko rebeliantom


Afgańskie wojsko wsparte przez siły powietrzne ISAF już trzeci dzień prowadzą operację w górach w północno-wschodnim Afganistanie. Celem operacji są ukrywający się w górach rebelianci oraz ich szlaki zaopatrzeniowe biegnące aż do Pakistanu.
Mohammad Zareen rzecznik prowincji Nuristan poinformował, że w przeciągu pierwszych trzech dni operacji udało się zabić co najmniej 30 rebeliantów, a kolejnych 30 zostało rannych. Natomiast siły bezpieczeństwa Afganistanu straciły jednego policjanta, a czterech żołnierzy zostało rannych. Zginął też jeden cywil. Siły afgańskie skoncentrowały się przede wszystkim na dystrykcie Kamdesh lokalnym mateczniku rebeliantów, a także głównym szlakiem zaopatrzeniowym rebeliantów w całym Afganistanie.
Głównym celem Afgańczyków jest maksymalne osłabienie sił rebeliantów w regionie przed coroczną wiosenną ofensywą partyzantów.
Oprócz afgańskich komandosów na miejscu jest też 400 policjantów zabezpieczających operacje, a wkrótce kolejnych 200 ma do nich dołączyć.

11 kwietnia 2012

Sudan utracił swoje pola naftowe


Jak podaje rzecznik sudańskiej armii pułkownik Khalid Sawarmi siły Sudanu zostały pokonane przez południowosudańskich sąsiadów i wycofały się poza miasto Heglig w kierunku północnym. Oznacza to, że obecnie większość sudańskich pół naftowych znajduję się w rękach Południowego Sudanu. Sami przedstawiciele południowego kraju zaprzeczają jakoby zajęli pola naftowe choć przyznają się do ofensywy na Heglig. Starcia pomiędzy dwoma krajami rozpoczęły się dwa tygodnie temu i należą do najpoważniejszych od czasów ogłoszenia niepodległości przez Sudan Południowy w lipcu zeszłego roku.
Obie strony oskarżają siebie nawzajem o rozpoczęcie walk na pograniczu Heglig. Południowy Sudan twierdzi, że ich ofensywa jest reakcją na sudańskie ataki z powietrza i ziemi natomiast Sudan uważa, że od początku południowosudańskim siłom zależało na zajęciu pól naftowych.

09 kwietnia 2012

Amerykańska operacja w Jemenie


Amerykańskie bezzałogowce zabiły ośmiu członków Al-Kaidy w trakcie operacji przeprowadzonej w Jemenie. W prowincji Szabwa do pojazdów, którymi podróżowało pięciu Jemeńczyków i trzech Arabów o niesprecyzowanej narodowości zbliżyły się amerykańskie samoloty bezzałogowe typu Predator i Reaper. Po chwili samoloty odpaliły pociski, w wyniku czego wszyscy mężczyźni zginęli. Jednakże żaden z mężczyzn nie był członkiem dowództwa Al-Kaidy. Jest to pierwsza taka operacja przeprowadzona w tym miesiącu.
To nie pierwsza taka amerykańska operacja na terytorium Jemenu. W innej operacji amerykańskie samoloty bezzałogowe zabiły 16 członków Al-Kaidy. W samym marcu amerykanie przeprowadzili sześć podobnych operacji. Jest to część odwetu za atak Al-Kaidy na bazę jemeńskiego batalionu zmechanizowanego w trakcie którego zginęło 185 jemeńskich żołnierzy, 150 zostało rannych, a 73 zostało porwanych.
Od początku amerykańskich operacji w Jemenie od 2011 roku przeprowadzono 18 ataków za pomocą bezzałogowców, 8 z nich w 2012 roku.

07 kwietnia 2012

Ponad 100 żołnierzy zginęło w lawinie

Co najmniej 100 pakistańskich żołnierzy stacjonujących w Kaszmirze zginęło w trakcie lawiny, która miała miejsce dziś rano ok. 5:45 czasu lokalnego. Lawina schodząca ze zbocza Siachen uderzyła wprost na dowództwo batalionu regionu Gayari oraz na ratowników, którzy wyruszyli żołnierzom na pomoc.
Niektóre z raportów szacują już liczbę zabitych na 130 osób.
Na miejscu już są ekipy ratownicze, wyposażone w helikoptery i psy ratownicze. Jednakże jak podkreśla rzecznik armii pakistańskiej Major General Athar Abbas los uwięzionych w lawinie żołnierzy wciąż jest niejasny.

05 kwietnia 2012

Pierwsi amerykańscy marines w Australii


Pierwsi z 2 500 marines dotarło wczoraj do Australii, gdzie wzmocnią amerykańską obecność w regionie Azji i Pacyfiku. Marines stacjonować będą w północnej Australii w Robertson Barracks.  Jak podkreślają australijscy politycy nie będzie to jednak stała amerykańska baza na kontynencie i mimo bliskiej współpracy pomiędzy krajami obecność amerykańskich wojsk w Australii nigdy nie będzie stała.
Stacjonując w tym regionie, Amerykanie mają dostęp do Oceanu Spokojnego, Oceanu Indyjskiego i Morza Timor oraz wszystkich szlaków handlowych w regionie.
Obecność marines na wyspie ma być balansem dla rosnącej chińskiej obecności w regionie. Sami Chińczycy komentują, że obecność amerykańskich żołnierzy w Australii jest przejawem zimnowojennej mentalności władz USA.
To początek tak ścisłej współpracy amerykańsko-australijskiej kilka tygodni temu Australia zgodziła się na wykorzystywanie swojego terytorium do operacji samolotów szpiegowskich o dalekim zasięgu oraz pozwoliła stacjonować amerykańskim łodziom atomowym w swoim porcie w Perth.

01 kwietnia 2012

Japonia rozwija projekt myśliwca 5. generacji


Mitsubishi Heavy Industries ogłosiło rozpoczęcie prac nad pełnowymiarowym demonstratorem myśliwca ATD-X Shinshin. Planowany pierwszy lot prototypu odbyć się ma w 2014 roku.
Shinshin jest pierwszą krajową produkcją myśliwca 5. generacji w przeciągu dekady ma zastąpić obecnie eksploatowane 49 myśliwców F-2 i 135 myśliwców F-15.
Ma być także alternatywą dla planowanych zakupów myśliwca F-35 za 114 mln $ za sztukę. W grudniu zeszłego roku ministerstwo obrony ogłosił chęć zakupu 42 myśliwców F-35, które mają zastąpić wysłużone F-4EJ  począwszy od 2016 roku.
Projekt ATD-X rozwijany jest od 2009 roku jako odpowiedź na chiński J-20.