29 maja 2012

Tajwan wzmacnia swój system obronny


Tajwan rozmieścił na swoim terytorium rakiety wymierzone w Chiny. Masowa produkcja tajwańskich rakiet Hsiungfeng 2E zakończyła się i rakiety o zasięgu 300 mil zostały rozmieszczone na tajwańskim wybrzeżu. Rakiety miałby zostać wykorzystane do zaatakowania chińskich lotnisk i baz wojskowych. Według Song Jaw Wena to pierwszy raz w historii Tajwanu kiedy Tajwan wymierzył rakiety w kierunku Chin.
Tajwański projekt rakietowy kosztował ponad 1 mld $, jednakże wojskowi nie chcą komentować prasowych doniesień. Efektem tego ma być 100 rakiet wykierowanych w Chiny.
Jak twierdzą eksperci obecnie w kierunku Tajwanu może być wykierowanych 1 600 chińskich rakiet o różnej mocy.

25 maja 2012

Śmigłowce UE niszczą bazę piratów


Siły morskie Unii Europejskiej zniszczyły po raz pierwszy lądowe zaplecze somalijskich piratów. Śmigłowce zniszczyły bazę piratów i ich zapasy - celem była wioska Handulle na północ od Haradhere kluczowej bazy piratów. W ataku zostały zniszczone zostały łodzie, zbiorniki paliwa, zapasy broni natomiast nie zginął żaden człowiek.
To pierwsza taka operacja przeprowadzona przeciwko piratom. To kontynuacja marcowych zapowiedzi o rozszerzeniu działań o tereny lądowe. Według przedstawicieli wojska nie da się rozwiązać problem piractwa bez takich działań, które zniszczą zaplecze piratów.
Do końca marca jednak w rękach piratów pozostaje 15 statków wraz z 253 marynarzami.

23 maja 2012

Amerykańskie bezzałogowce bombardują Pakistańskie pogranicze


Amerykańskie samoloty bezzałogowe po raz kolejny przeprowadziły nalot na rebelianckie kryjówki w Pakistanie. Północny Waziristan jest najczęstszą kryjówką rebeliantów walczących w Afganistanie właśnie tam doszło do nalotu w którym miało zginąć czterech bojowników. Stąd też duże zainteresowanie sił NATO tematem Terytoriów Plemiennych oraz niejednokrotne prośby do strony pakistańskiej o przeprowadzenie operacji przeciwko rebeliantom na tych terenach. Jednakże rebelianci nie ulegają siłom pakistańskim stawiając zaciekły opór.
Jest to trzeci taki nalot od marca kiedy pakistański parlament nakazał wstrzymanie użycia bezzałogowców na swoim terytorium.Według Pakistanu naloty są przeprowadzane zbyt blisko cywilnej ludności. Natomiast USA co prawda mocno zmniejszy ilość swoich operacji jednakże nie zaprzestały ich.
Takie naloty mogą znacznie przyczynić się do odmowy otwarcia dróg zaopatrzenia dla wojsk NATO na terenie Pakistanu co w znaczącym stopniu utrudniło by proces wyjścia sił NATO z Afganistanu. Ponad to zaostrza to i tak napięte już stosunki pomiędzy Pakistanem i USA.

16 maja 2012

Indie straciły połowę swojej floty powietrznej


Jak poinformował minister obrony Indii Anthony od 1966 roku kiedy to Indie zdecydowały się na zakup radzieckich MIGów rozbiło się 482 z 872 zakupionych maszyn. W trakcie tych wypadków zginęło 218 osób w tym 171 hinduskich pilotów. Po tym jak ponad połowa z zakupionych maszyn się rozbiła w przeciągu 46 lat minister obrony nazwał radziecką konstrukcję - latającymi trumnami.
Emerytowany Air Marshall Singh podkreślał, że na obecną chwilę Indie nie mają innej alternatywy dla MIGów do czasu poprawy warunków ekonomicznych w kraju.
Krytycy podkreślają, że większość z wypadków była spowodowana ludzkim błędem bądź zaniedbaniami technicznymi z winy użytkownika. Oraz podkreślają fakt, że skoro rząd Indii tak krytycznie podchodzi do MIGów to czemu wciąż one pozostają w użytku.

11 maja 2012

Amerykańscy naukowcy wojskowi pracują nad technologią bezprzewodowego przekazywania energii


Obecnie ilość podzespołów wymagających energii elektrycznej w wyposażeniu żołnierza amerykańskiego jest tak duża jak nigdy wcześniej. Wymaga to od żołnierzy posiadania ogromnych ilości baterii i akumulatorów. Amerykański wojskowy instytut Army Science and Technology podjął pracę nad rozwiązaniem tego coraz ważniejszego problemu. Armia rozważa różne koncepty bezprzewodowego zasilania energią.
Bezprzewodowa energia wyeliminowałaby kable okalające żołnierza, zwłaszcza te na linii hełm-kamizelka i upraszałaby system zasilania do jednego scentralizowanego źródła zasilania. Ponad to taki system pozwoliłby na naładowanie wyczerpanego źródła zasilania na odległość
Wojsko finansuje też projekty związane z tą tematyką na instytutach Institute for Soldier Nanotechnology czy Massachusetts Institute of Technology.

07 maja 2012

Walki w Faryab i Północnym Waziristanie


W trakcie operacji przeprowadzonej przez siły afgańskie i ISAF w prowincji Faryab zginęło dwóch talibskich dowódców oraz trzech innych rebeliantów. Pierwszy z nich - Mehdi przewodził 50 osobowej grupie rebeliantów odpowiadających za zamachy bombowe oraz zasadzki organizowane w prowincji, drugi - Mohammad Mazhari odpowiadał za koordynację zamachów oraz przewodził sądom talibskim w prowincji.
Operacja rozpoczęła się gdy siły bezpieczeństwa obserwowały Mehdiego gdy ten zaprowadził żołnierzy do ukrytego składowiska broni podjęto decyzję o jego przejęciu. Wtedy to żołnierze zostali wykryci przez rebeliantów i ostrzelani, w odpowiedzi siły bezpieczeństwa odpowiedziały ogniem i wezwały wsparcie z powietrza.
Natomiast w Północnym Waziristanie zginęło dziewięciu pakistańskich żołnierzy. Konwój który zabezpieczali, przechodzący przez Przełęcz Amin Picket kiedy wpadli w zasadzkę zaatakowani przez rebeliantów. Pakistańczycy zostali ostrzelani za pomocą AK-47 i granatników RPG. W trakcie ataku zginęło dziewięciu żołnierzy w tym jeden oficer a co najmniej 12 zostało rannych.
Region Północnego Waziristanu uznawany jest za matecznik talibów i rebeliantów z ugrupowania Haqqani.

04 maja 2012

Listy z Abbottabad


Stany Zjednoczone postanowiły odtajnić niektóre z listów Osamy bin Ladena z okazji rocznicy jego śmierci. Szef biura kontrterroryzmu w Białym Domu John Brennan oświadczył, że pierwsze listy pojawiły się online wczoraj - 3 maja.
Raport wydany z tej okazji to 175 stron oryginalnego tekst bądź 197-stronicowe tłumaczenie na angielski. Listy pochodzą z okresu od września 2006 roku do kwietnia 2011 roku.
Całość jest ogólnodostępna na stronie Combating Terrorism Center at West Point, bezpośredni link dostępny jest tu.
Zachęcam do lektury i dzielenia się wnioskami.

01 maja 2012

USA wysyła F-22 do ZEA


W związku z narastającym napięciem pomiędzy Iranem, a pro-amerykańskimi krajami arabskimi USA zdecydowało się na wysłanie do Zjednoczonych Emiratów Arabskich swoje myśliwce F-22. Stacjonować będą w bazie Al-Dhafra, jednakże tajemnicą jest ile samolotów Amerykanie wyślą do swojego arabskiego sojusznika. W przeciwieństwie do oficjeli ZEA, rzeczniczka Air Force jest bardziej wstrzemięźliwy i potwierdził tylko to, że rzeczywiście samoloty zostaną w tamten region jednakże wstrzymał się od komentarzy gdzie, kiedy i ile maszyn zostanie wysłanych.
Siły powietrzne Stanów Zjednoczonych wyślą F-22 do południowo-zachodniej Azji. Ma to na celu wzmocnienie sojuszy wojskowych, promocje suwerenności i regionalnego bezpieczeństwa, polepszenie działań taktycznych połączonych sił powietrznych, zwiększenie możliwości operowania sił w regionie - powiedziała major Mary Danner-Jones. Także rzecznik Pentagonu utwierdzał dziennikarzy, że w tych działaniach nie ma niczego nadzwyczajnego.
Głównym powodem napięć pomiędzy ZEA a Iranem są trzy wyspy położone w akwenie Zatoki Perskiej, USA  w sporze tym opowiedziała się wyraźnie po stronie Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Oprócz amerykańskich samolotów, USA podpisało umowę na sprzedaż systemów obrony rakietowej i radarów na kwotę 3,5 mld $.