25 czerwca 2017

Wojciech Chełchowski, Andrzej Czuba - Preppersi przygotowani do przetrwania!


Wojciech Chełchowoski i Andrzej Czuba poruszali już tematykę preppersów w swojej ostatniej książce Militarni, którą recenzowałem ponad rok temu. I tak w przeciągu roku z jednego rozdziału temat wyewoluował do całej publikacji choć i tak uważam że temat jest na tyle szeroki że i cała seria książek by go nie wyczerpała.
Dla większości z nas preppersi są obłąkańcami szykującymi się na wybuch III Wojny Światowej bądź w najlepszym wypadku na apokalipsę zombie. Najlepiej jeszcze żeby miał jeszcze wybudowany schron na podwórku i strzelał z broni do każdego kto naruszy jego teren. Taki wizerunek najczęściej serwuje nam obecna popkultura. Czy aby tak jest do końca?
Niekoniecznie, bo wyobraźcie sobie teraz taki scenariusz. Awaria elektrowni w zimę, nie działa prąd, sklepy, brak wody i ogrzewania przez tydzień. Obejrzyjcie swoje domy - ilu z Was przygotowanych jest na sytuacje radzenia sobie samemu przez tak krótki okres. Ja z moimi obecnymi zapasami prawdopodobnie nie przetrwałbym 2 dni. Bo w takim modelu ekonomicznym żyjemy, nie przechowujemy zapasów, nie martwimy się o dzień następny, zostaliśmy rozpieszczeni przez dobrobyt w którym żyjemy,
Bo jeszcze nie tak dawno temu nasi dziadkowie, nawet nasi rodzice musieli sobie radzić - musieli być preppersami. Znali potęgę handlu barterowego, umiejętności radzenia sobie samemu, zarządzania zapasami i poleganiu na bliskich i sąsiadach.
I to jest cała idea stojąca za prepperingiem którą przedstawiana jest w książce. Praktycznie w każdym momencie możemy znaleźć się w sytuacji niecodziennej i wymagającej od nas. Może to być coś krótkotrwałego jak wypadek samochodowy który postawi nam wyzwanie na kilka godzin, awaria sieci energetycznej która będzie dla nas problemem przez kilka dni albo coś o wiele gorszego. I tylko od nas zależy jak bardzo będziemy przygotowani na taki scenariusz i od którego momentu nasza sytuacja się pogorszy i będziemy musieli zacząć kombinować. Preppers nie będzie miał rozwiązania na każdy scenariusz (choć będzie do takiego momentu dążyć) ale będzie miał znacznie więcej czasu niż każdy z nas zanim jego sytuacja zmusi go do walki o przetrwanie.
W książce poruszone są podstawowe zagadnienia które pozwolą przede wszystkim laikom wejść w ten świat, poznać zagadnienie i nie przerazić się olbrzymią ilością informacji. Bo tak jak wspomniałem sama idea zapewne nie zostałaby wyczerpana nawet przez całą serię książek. Pozwoli ona Ci się obeznać z tematem i przestawi Ci kilka rozwiązań w jaki sposób Ty sam możesz się przygotować na zagrożenia które są najistotniejsze dla Ciebie.
A więc bądźcie przygotowani!

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza