29 listopada 2011

Nowe życie dla starego Uzi


Po 56 latach szef Israel Weapons Industries Uri Amit przedstawił najnowszą wersję pistoletu maszynowego Uzi Pro. Ma być dedykowany dla sił specjalnych i sił paramilitarnych oraz sił policyjnych.
Uzi Pro tak jak poprzednik wykorzystuje pociski kalibru 9mm jednakże różni się ergonomicznym kształtem, optyką, a także zmienionym uchwytem. Wykonany został z polimeru w celu dodatkowego zmniejszenia jego wagi. Posiada dodatkowo cztery zintegrowane szyny do montażu dodatkowych akcesoriów, a także został tak zaprojektowany by być wygodnym w użyciu zarówno przez osoby prawo jak i leworęczne.
Historia Uzi rozpoczęła się w latach '50 i od tamtego czasu fabryki Israel Military Industries wyprodukowały ok. 2 mln sztuk tej broni i jej odmian jak chociażby stworzona w 1990 roku wersja Uzi Mini.

27 listopada 2011

Iran grozi Turcji i Izraelowi


Generał Amir Ali Hajizadeh dowódca sił powietrznych Gwardii Rewolucyjnej zapowiedział, że w przypadku jakiegokolwiek ataku na Iran czy to ze strony Izraela czy innego zachodniego państwa celem dla sił powietrznych będą instalacje wojskowe umieszczone w Turcji. Jedynym z celów mają być instalacje wchodzące w skład amerykańskiej tarczy antyrakietowej, które właśnie znajdują się na terytorium Turcji. Także na terytorium Turcji znajdują się radary, które mają zapewniać wczesne reagowanie dla Izraela w przypadku ataku rakietowego ze strony Iranu.
Irańscy dowódcy grożą też kontratakiem na izraelskie instalacje nuklearne. Yadollah Javani podkreśla: Jeśli Izrael wystrzeli jakąkolwiek rakietę w kierunku naszych instalacji nuklearnych lub innych strategicznych punktów wtedy my także weźmiemy na cel dla naszych rakiet ich centra nuklearne.
Iran ustami swoich dowódców wojskowych zapewnia media o tym, że jest przygotowany na każdą formę ataku Zachodu, nawet na próby zamachów na irańskich oficjeli.

25 listopada 2011

Kontraktorzy będą szkolić iracką armię


Po opuszczeniu Iraku przez armię amerykańską odpowiedzialność za szkolenie irackiej armii przejmą cywilni kontraktorzy poinformował Lt. Col Tom Hanson. 763 cywilnych instruktorów zostało już zaakceptowanych przez iracki rząd.Wszyscy instruktorzy należeć będą do Office of Security Cooperation - Iraq (OSC-I) nadzorowane przez ambasadę amerykańską w Bagdadzie. Nie wszyscy instruktorzy będą Amerykanami, OSC-I dopuszcza do swoich działań także obywateli innych krajów w tym także samych Irakijczyków. Jednakże w przeciwieństwie do pracowników ambasad i amerykańskiego personelu wojskowego cywilni kontraktorzy nie będą posiadać immunitetu oraz w pełni będą odpowiadać przed irackim prawem. Instruktorzy odpowiedzialni będą odpowiedzialni za szkolenia na temat wiedzy i obsługi ekwipunku będącego do dyspozycji irackiej armii, w tym także czołgów, samolotów, systemów radarowych czy systemu koordynacji ruchu lotniczego nad Irakiem.
Jednakże myliłby się ten kto wierzyłby w całkowite przejęcie przez systemu szkoleń przez cywilnych kontraktorów. Oprócz 763 instruktorów do OSC-I należeć też będzie 157 amerykańskich żołnierzy. Ich zadaniem najprawdopodobniej będzie trzymanie pieczy nad programem szkoleń, a także koordynowanie działań cywilnych instruktorów.
Iraccy dowódcy wciąż nie są przekonani do możliwości swoich podwładnych. Jak stwierdził Lt. Gen. Babaker Zebari: Nie będziemy w stanie wykonać pełnego spektrum działań obronnych aż do 2020 lub nawet 2024 roku.

21 listopada 2011

Ogniem i Mieczem

Miałem okazje ostatnio brać udział w przedpremierowej prezentacji gry bitewnej "Ogniem i Mieczem", która odbywała się w Mińsku Mazowieckim. Nie będę się rozpisywać czym są gry bitewne gdyż każdy zainteresowany z łatwością wyszuka. Więc od razu skupię się na samej grze.
Producentem gry jest polska firma - Wargamer, która trzeba to przyznać do tematu podeszła niezwykle poważnie. Figurki w rzeczywistości robią znacznie lepsze wrażenie niż na zdjęciach. A podręcznik należał do jednych z najlepiej wykonanych jakie kiedykolwiek miałem w rękach (a jako doświadczony gracz gier RPG miałem trochę podobnych podręczników w rękach). Zasady gry są naprawdę przemyślanie rozwiązane, a co najważniejsze nie zbyt skomplikowane dzięki czemu szybko zamiast staraniami zrozumienia rozgrywki możemy się skupić na taktycznej stronie rozgrywki. Do wyboru możemy kompletować armię: Rzeczpospolitej, Szwecji, Kozaczyzny, Turcji, Rosji czy Chanatu Krymskiego.
Podręcznik kosztuję 159 PLN, natomiast zamawiając go w ofercie przedpremierowej można nabyć go już za 149 PLN. Dodatkowo w porównaniu do innych tytułów gier bitewnych kolekcjonowanie samych armii nie jest aż tak drogą rozrywką.
Każdemu miłośnikowi figurkowych gier bitewnych polecam tą grę, mnie zafascynowała już po pierwszym razie czego nie udało się takim tytułom jak Warhammer Fantasy Battle czy Lord of the Rings. Premiera już 26 listopada na Targach Książki Historycznej w Warszawie.

20 listopada 2011

Kenia wysyła swoją pomoc do południowej Somalii


Kenia rozszerzy swoje działania na terenie południowej Somalii. Wszystko to za zgodą Unii Afrykańskiej. Kenijskie siły zbrojne walczą z somalijskimi rebeliantami z bojówek al-Shabab w południowej Somalii. Jak podkreśla pułkownik Cyrus Oguna - rzecznik kenijskich sił zbrojnych - w przeciągu ostatniego tygodnia Kenijczykom udało się zabić 31 milicjantów al-Shabab i przejąć ich ważniejszą twierdzę w regionie, miasto Kolbio. W trakcie kenijskich operacji zginęło dwóch żołnierzy.
Oprócz działań zbrojnych, kenijskie siły zbrojne wspierają lokalne społeczności i przywracają władzę rządową w regionie. Ponad to ludności cywilnej oferowana jest pomoc humanitarna. Choć organizacyjne humanitarne krytykują wojska kenijskie uważając, że te utrudniają im dostarczanie pomocy cywilom. Przykładem jest organizacja Oxfam zawieszająca swoje działania na rzecz 85 000 cywili właśnie z powodu kenijskiej operacji.
Wcześniej siły zbrojne zapuszczały się na terytorium Somalii tylko ścigając wycofujących się rebeliantów.

16 listopada 2011

Nowa amerykańska bomba


Nową 30 000 funtowa (ok. 13 610 kg) zaprezentowały US Air Force. Bomba przeznaczona jest do penetracji celów ukrytych pod ziemią lub bunkrów. Zlecenie na bombę MOP (Massive Ordnance Penetrator) zostało zlecone jako pilna potrzeba operacyjna. Sześciometrowa bomba nakierowywana przez system GPS będzie w stanie zniszczyć naszych wrogów nim wyjdą na powierzchnie - podaje oficjalny opis zamieszczony na stronie Defense Threat Reduction Agency and U.S. Strategic Command. Bomba będzie wstanie przebić 60 metrów wzmocnionego betonu by później eksplodować z siłą 10-krotnie większą od swojego poprzednika bomby BLU-109.
W sierpniu 32 mln $ kontrakt na produkcję 8 bomb MOP wygrał koncern Boeing. USAF nie przedstawiło ile bomb dotychczas zostało im dostarczonych przez Boeinga. Bombę tego typu (jak każdy pocisk konwencjonalny o masie powyżej 2,5 tony) przenosić będą bombowce B-2.
Bomba może być wykorzystywana w trakcie ewentualnych lotniczych rajdów na terytoria Korei Północnej i Iranu gdzie instalacje wykorzystywane do produkcji broni nuklearnej ukryte są głęboko pod ziemią.

12 listopada 2011

Tureccy komandosi odbijają porwany prom


Wczoraj wieczorem na pokład promu Kartepe wypływającego z portu w Izmirze weszło pięciu napastników, którzy porwali prom wraz z 18 pasażerami i załogą. Jak podejrzewają tureckie władzę napastnicy mieli należeć do Kurdyjskiej Partii Pracy, a prawdopodobnie jeden z nich mógł być w posiadaniu ładunków wybuchowych.
W związku z tym następnego dnia rano do działania przystąpili żołnierze tureckich sił specjalnych. W trakcie rajdu żołnierze zastrzelili wszystkich porywaczy, nikomu z załogi ani pasażerów nie stała się krzywda.
Jest to kolejny epizod eskalacji konfliktu kurdyjsko-tureckiego w ostatnich tygodniach. W październiku żołnierze przeprowadzili kilka udanych operacji przeciwko kurdyjskiej opozycji.

09 listopada 2011

Modernizacje zamiast F-35


Klienci Lockhead Martin muszą pogodzić się z opóźnieniem produkcji F-35 o 5 lat. W związku z tym USAF zdecydowało się na modernizację części swoich samolotów by mogły służyć aż do kolejnego terminu oddania F-35.
Zmiany te mają dotyczyć 300-350 F-16 Block 40/50, których rezus po modernizacji zostanie przedłużony o kolejne 8 lat. Koszt modernizacji jednej maszyny ma wynosić 9,4 mln $. Jak podkreśla Lt Gen Herbert Carlisle w przypadku kolejnych opóźnień związanych z F-35 USAF może zdecydować się na przedłużenie rezusu dla kolejnych 600 maszyn F-16.
Modernizacje dotyczyć będą też samolotów F-15 C/D. Amerykańskie siły powietrzne chcą zmodernizować 250 tych maszyn wyposażając je m.in. w radar AESA tak by maszyny te mogły służyć jeszcze do 2025-2030 roku.
Kolejne modernizacje będą dotyczyć F/A-18 A-D gdzie modernizacji zostanie poddanych 150 maszyn tak by mogły służyć do 2023 roku. A także do 2014 roku zakupionych ma zostać 41 nowych samolotów F/A-18 E-F.

06 listopada 2011

Lider FARC nie żyje


Kolumbijski prezydent ogłosił śmierć dowódcy lewackiej grupy FARC. Podkreślił, że to najsilniejszy cios jaki udało się zadać tej grupie. Według prezydenta Santosa śmierć Alfonso Cano zmieni przyszłość Kolumbii na lepsze.
Jego śmierć jest wynikiem wciąż trwającej operacji rządu Kolumbii przeciwko FARC. W zeszły piątek lotnictwo kolumbijskie zbombardowało obóz w którym ukrywał się Alfonso Cano. Później na jego teren wkroczyli żołnierze sił specjalnych. Okrążyli oni Cano i jego ludzi i w trakcie wymiany ognia pomiędzy obiema stronami lider FARC zginął. W obozie znaleziono komputery, dyski twarde i pendrive'y z informacjami, które być może pomogą rozpracować organizację.
Przeprowadzenie tak kosztownej operacji nie mogłoby być przeprowadzone bez finansowej pomocy Stanów Zjednoczonych, które w ramach kampanii antynarkotykowej przekazują rządowi Kolumbii miliardy dolarów pomocy.
Natomiast FARC ogłosiło kontynuowanie walki nawet po śmierci swojego lidera.

04 listopada 2011

Rebelianci zaatakowali kontraktorów w Afganistanie


Baza kontraktorów wynajmowanych przez siły NATO została zaatakowana przez rebeliantów. Dom w zachodnim Afganistanie, który zajmowali kontraktorzy został najpierw zaatakowany przez dwóch samobójczych zamachowców prowadzących samochód. Później do wyłomu który zrobił wybuch trzech rebeliantów próbowało wtargnąć do budynku by wziąć pracowników jako zakładników. W trakcie strzelaniny zginęło dwóch wartowników i wszyscy rebelianci. Ranne zastało jeszcze trzy osoby - pracownik administracji NATO, afgański policjant i kolejny kontraktor.
Kontraktorzy z firmy ES-KO współpracują z siłami włoskimi w prowincji Herat.