28 kwietnia 2010

Masowe dezercje w SomaliiSetki somalijskich żołnierzy szkolonych z budżetu USA dezerteruje ze względu na zaległości w wypłatach żołdów. Często ku ironii losu żołnierze Ci trafiają do komórek Al-Kaidy bądź innych ugrupowań rebelianckich działających na terytorium Somalii.
Dotychczas rządy USA i Francji, finansowały szkolenie somalijskich żołnierzy. Natomiast żołdy w wysokości 100$ miesięcznie miały być wypłacane przez rząd Somalii nie docierały do żołnierzy. To spowodowało, że z tysiąca przeszkolonych żołnierzy w zeszłym roku ponad połowa z nich już zdezerterowała. Pułkownik somalijskiej armii Ahmed Aden Dhayow skomentował dla The Associated Press to zjawisko: Część z nich daruje sobie armie i uciekają do życia jakie prowadzili wcześniej, inni uciekają do rebeliantów. Potwierdza to minister obrony w somalijskim rządzie Yusuf Mohamed Siyad mówiący o dezerterach przyłączających się do bojowników al-Shababa.
Zjawisko to wcale nie poprawia sytuacji rządu Somalii, który de facto kontroluje jedynie część Mogadiszu, przy czym reszta miasta jak i większość kraju jest w rękach islamskich bojowników.
Dodatkowo pokazuje to bezowocność starań rządu USA finansującego armię Somalii, obecnie już ponad 14 mln $ zostało wydanych na wyposażenie i sprzęt dla wojska Somalii, ile dodatkowo wydawane jest na szkolenie Departament Stanu USA nie ujawnia.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza