04 października 2011

Siły NATO aresztują ważnego dowódce rebeliantów w Afganistanie

27 września w trakcie ostatniej operacji w dystrykcie Jani Khel w prowincji Paktia siłom sojuszniczym udało się zatrzymać jednego z dowódców bojówek Haqqaniego. Jak się okazało był nim Haji Mali Khan wuj przywódców bojówek Siraja i Budruddina Haqqanich, ponad to należał on także do wyższego dowódca tej sieci rebeliantów, a także do starszyzny klanu Haqqani. Mali Khan podlegał bezpośrednio Sirajowi Haqqani, odpowiadał za zarządzanie bazami rebeliantów oraz ich działaniami zarówno na terenie Afganistanu jak i Pakistanu. Był on także łącznikiem pomiędzy siecią Haqqani, a bojówkami Mahsuda (liczącymi ok. 20 000 bojowników) do czasu jego śmierci w zeszłym roku.
Mimo uzbrojenia Haji Mali Khan oddał się ręce żołnierzy bez stawiania oporu razem z nim aresztowano kilku jego współpracowników oraz ochroniarzy.
Grupa Haqqani należy do największych i najlepiej rozwiniętych grup rebelianckich działających w Afganistanie. To oni przeprowadzili między innymi atak na ambasadę USA w Kabulu. W trakcie 2011 roku siły NATO przeprowadziły ponad 500 operacji przeciwko tej grupie zabijając 300 dowódców i 1 300 rebeliantów.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza