31 października 2011

Kolejne zamachy w Afganistanie


13 pracowników ISAF zginęło w zamachu bombowym 29 października. Ponad to kilkanaście postronnych osób zostało rannych. Do ataku na konwój doszło w okolicach bazy Rhino.
Do innego ataku doszło na południu kraju gdzie mężczyzna przebrany w mundur wojsk afgańskich otworzył ogień w kierunku cywilnych pracowników ISAF. W trakcie ostrzału zginęło trzech ludzi, jeden został ranny.
Także we wschodnim Afganistanie doszło do ataku. W prowincji Kunar do budynku National Directorate of Security weszła młoda dziewczynka. Wkrótce okazało się, że ma na sobie ładunek wybuchowy jednakże było za późno. Wybuch odebrał życie dziewczynce i raniła kilku pracowników NDS.

29 października 2011

Reapery nad Etiopią

U.S.A.F. uruchomiły swoją pierwszą bazę na terytorium Etiopii. Ma to być poważny krok w walce z Al-Kaidą i jej rosnącymi wpływami we wschodniej Afryce. Na byłym cywilnym lotnisku Arba Minch, operować będą bezpilotowe samoloty MQ-9 Reaper wykonywać będą misje o charakterze kontrterrorystycznym. Obecnie Pentagon informuje, że samoloty są nieuzbrojone jednakże w przyszłości samoloty zostaną wyposażone zostaną w rakiety Hellfire i bomby nakierowane za pomocą satelit.
Głównym celem amerykańskich bezzałogowców będzie milicja al-Shabab - islamska bojówka powiązana z Al-Kaidą działająca m.in. na terytorium Somalii.
Wykorzystywanie samolotów bezzałogowych pokierowane jest doświadczeniami z wojny w Somalii, zwłaszcza bitwy w Magadiszu w trakcie której zginęło 18 amerykańskich żołnierzy. W związku z tym administracja prezydenta Obamy woli unika strat w ludziach.

27 października 2011

ISI wspiera afgańskich rebeliantów

Brytyjskie media opisują fakt o którym coraz częściej się mówi w kontekście walk w Afganistanie. Talibski dowódca opisuje kulisy współpracy pomiędzy afgańskimi rebeliantami, a pakistańskim wywiadzie. Kulisy tej sprawy opisane będą  w brytyjskim dokumencie BBC Two pod tytułem Secret Pakistan.
Według niego pakistański wywiad dostarcza broń i szkoli rebeliantów walczących w Afganistanie. Ścisłe związki między Pakistanem, a rebeliantami miał potwierdzać generał Pervez Musharraf dowódca afgańskiego wywiadu kiedy to jego agencja już w 2006 roku przekazała władzom Pakistanu informacje o tym, że Osama bin Laden ukrywa się północnym Pakistanie. Wskazywała wtedy miejscowość Mansehra położoną ok. 20 km od Abbottabad (miejscowości w której ostatecznie zabito Osamę bin Ladena w 2011 roku).
Mullah Qaseem talibski dowódca opowiada w dokumencie BBC o tym jak Pakistan wspierał ich zaplecze logistyczne, szczególną uwagą cieszyć miał się klan Haqqani. Mullah Azizullah - inny talibski dowódca opowiadał jak agencji ISI (pakistańskiego wywiadu) szkolili go i jego ludzi w obozach. Jak opowiadał pierwsza lekcja dotyczyła zawsze ładunków wybuchowych.
Jednakże rząd Pakistanu wciąż zaprzecza jakoby miał jakiekolwiek powiązania z rebeliantami ukrywającymi się na jego terytorium.

24 października 2011

Dwie udane operacje we wschodnim Afganistanie

200 bojowników zostało aresztowanych bądź zabitych w przeciągu dwóch ostatnich operacji przeprowadzonych we wschodnim Afganistanie przez siły NATO i ANA. Ich celem była obecnie najgroźniejsza bojówka Haqqani oraz inne grupy rebelianckie jakie działają na tym terenie.
20 z tych zabitych i aresztowanych należało do grupy Haqqaniego. Połowa z nich była dowódcami średniego szczebla, a druga połowa konstruktorami bomb. Ponad to znaleziono przy nich 400 kg ładunków wybuchowych i broni.
Obie operacje zostały zakończone jednakże dowództwo NATO zapowiada kolejne operacje w tym regionie Afganistanu.

23 października 2011

10 kolumbijskich żołnierzy nie żyje


W sobotę w trakcie wymiany ognia zginęło 10 kolumbijskich żołnierzy. Za atak oskarżani są członkowie lewackich bojówek działających w Kolumbii. Atak miał miejsce w Tame ok. 320 km od Bogoty. Kolumbijskie władze póki co ani nie podają więcej szczegółów ataku ani też nie komentują wydarzenia. Dowódca w tym regionie generał Jaime Reyes od razu po ataku wsiadł w śmigłowiec by osobiście przybyć na miejsce ataku.
To najcięższe straty jakie doznały kolumbijskie siły bezpieczeństwa od września tego roku kiedy zginęło 14 policjantów w trakcie ataku na konwój w dystrykcie Caqueta.

20 października 2011

Muammar Kaddafi nie żyje


Narodowa Rada Libijska poinformowała dziś, że pułkownik Muammar Kaddafi dotychczasowy dyktator Libii nie żyje. Jest to potwierdzenie spekulacji krążących od rana na temat jego domniemanej śmierci bądź pojmania. Dyktator miał zginąć w wyniku ataku sił Narodowej Rady Libijskiej na miasto Sirte. W ataku zginął też syn dyktatora - Mutassim Kaddafi oraz kilku najbardziej zaufanych ludzi Kaddafiego m.in. minister obrony - Abu Bakr Yunis (zginął w ataku na jeden z konwojów Kaddafiego). Także całe Sirte znajduje się już w rękach bojowników z NRL.
Aczkolwiek śmierci Kaddafiego przez niektórych wciąż poddawana jest wątpliwości ze względu na brak potwierdzenia tego faktu ze strony niezależnych źródeł.

19 października 2011

Airsoft Squared - drugie spojrzenie

Jakiś czas temu pisałem o portalu społecznościowym - Airsoft Squared. Tak jak zapowiedziano, tak zrobiono portal powstał i możemy się przyjrzeć co ma nam do zaoferowania.
Mamy do dyspozycji dział wiadomości gdzie zastaniemy najnowsze wiadomości od innych użytkowników portalu jak i sklepów, które oferują swoje produkty.
Ponad to oczywiście do dyspozycji mamy dział z rozpisanymi grupami jak i wydarzeniami dziejącymi się w naszej okolicy. Możemy tam zamieszczać relacje, zdjęcia, filmy. Dodatkowo członkowie grupy bez większych problemów mogą umawiać się między sobą co ułatwia sprawę i oszczędza czas poświęcany na konstruowanie własnych for dyskusyjnych.
Ponad to portal oferuję możliwość reklamowania się na swojej stronie, którą miesięcznie kasuję 160 000 odwiedzin.
Zachęcam już wszystkich do rejestracji.

14 października 2011

Amerykański nalot na Dande Darpakhel


Amerykanom udało się przeprowadzić kolejny udany nalot na terenie Północnego Waziristanu w Pakistanie. W trakcie nalotu udało się wyeliminować czterech rebeliantów w tym Jamila Haqqaniego jednego z dowódców bojówek Haqqani. Odpowiadał on za logistyczne zaplecze tej grupy rebelianckiej działającej w Afganistanie.
Według relacji świadków amerykanie przed atakiem kilkukrotnie rozpoznawali teren za pomocą samolotów bezzałogowych widziano je zarówno przed jak i po ataku. Ostatecznie bezzałogowiec wystrzelił rakiety w kierunku domu w którym mieszkali mężczyźni kompletnie go niszcząc.
Dotychczas nikt z władz pakistańskich jak i przedstawicieli bojówki Haqqani nie potwierdziły, że wśród zabitych znajdował się Jamil Haqqani. Mieszkańcy Dande Darpakhel - miejscowości gdzie przeprowadzono atak - utrzymują, że nikt z klanu Haqqani nie mieszkał tam już od 6 lat.

12 października 2011

Ataki na iracką policję

W środę doszło do kilku równoczesnych ataków, których celem była iracka policja. Były to najgroźniejsze ataki od sierpnia tego roku - łącznie zginęło w nich 25 osób. W rejonie Karradah tuż obok posterunku policji wybuch samochód-pułapka w trakcie ataku zginęło 13 osób, a 25 zostało rannych. Tego samego dnia w miejscowości Hurriyah wybuchł kolejny samochód-pułapka celem także był posterunek policji. W tym ataku zginęło 9 osób (w tym dwóch policjantów), a 27 zostało rannych. Kolejne wybuchy zatrzęsły Bagdadem - dwie przydrożne ładunki IED i bomba podłożona w samochodzie. Te ataki pochłonęły kolejne 2 ofiary - policjantów, którzy chcieli rozbroić jeden z ładunków. Iracka policja uważana jest za najsłabsze ogniwo irackich służb bezpieczeństwa.
Ataki te nastąpiły dwa dni po podobnych zamachach w Bagdadzie, które pochłonęły 10 osób, a wiele innych raniły.
Ilość ataków wzrasta z każdym tygodniem przybliżającym wyjście wojsk amerykańskich z Iraku, które nastąpić ma za trzy miesiące.

11 października 2011

Walki w Mogadiszu


Po ciężkich walkach w stolicy Somalii żołnierzom sił rządowych i Unii Afrykańskiej udało się wyprzeć po raz kolejny z miasta bojówki al-Shababa. W trakcie walk bojownicy nie oszczędzali nawet cywili - 12 z nich zmarło podczas ostrzału moździerzowego prowadzonego przez rebeliantów. Jednakże dowodzący siłami rządowymi cały czas są dalecy od optymizmu twierdząc, że mimo wszystko była to niewielka grupa rebeliantów, a głównym celem sił rządowych było zmuszenie ich do cofnięcia się na pozycję skąd nie będą mogli zagrażać ludności cywilnej.
To już kolejny raz odkąd bojownicy al-Shababa starają się przejąć miasto. W sierpniu siłom rządowym udało się wyprzeć ostatnie siły rebeliantów z miasta jednakże uderzyli oni ponownie na miasto w zeszłym tygodniu. Wtedy to też w trakcie wybuchu ciężarówki-pułapki zginęło ponad 100 osób.

06 października 2011

Marcin Gawęda - Rebelia

Marcin Gawęda w swej książce, którą sam klasyfikuje jako techothriller prowadzi wartką, wielowątkową fabułę z polskim kontyngentem w tle. Aż dziw jak wiele autor wyciągnął z takiego wydawałoby się nieskomplikowanego tematu. Oczywiście nie będę się wgłębiać w fabułę gdyż nie chciałbym psuć czytania ewentualnym przyszłym nabywcom jednakże spokojnie mogę polecić tą książkę.
Wartym podkreślenia faktami są dodatkowo dwa aspekty. Pierwszym jest niebywała zręczność autora w przeplataniu i wykorzystywaniu autentycznych wydarzeń by nadać pęd fabule i jej fikcyjnym bohaterom.
Kolejnym wartym podkreślenia faktem jest duża, fachowa wiedza pana Gawędy w zakresie wojskowości i sprzętu technicznego co tylko uwiarygadnia opisywaną w książce historię.
Kończąc tą krótką recenzję mogę spokojnie każdemu polecić tą książkę zarówno fascynatom wojskowości, którym spodoba się klimat posaddamowskiego Iraku, a także fanom thrillerów i powieści szpiegowskich których powinna ująć misternie skonstruowana fabuła.

05 października 2011

St. szer. Rafał Nowakowski nie żyje

Wczoraj w trakcie ataku na polski patrol w prowincji Ghazni, w Afganistanie. W trakcie patrolu w południowej części prowincji ZB Bravo przemieszczając się drogą Highway 1 pojazd MRAP najechał na ładunek IED. W trakcie wybuchu zginął st. szer. Rafał Nowakowski, a dwóch innych żołnierzy zostało lekko rannych. Na miejsce ataku wezwano śmigłowiec ewakuacji medycznej, który przetransportował rannych do bazy w Ghazni.
St. szer. Rafał Nowakowski był żołnierzem 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej jako strzelec w batalionie piechoty zmotoryzowanej. W Afganistanie pełnił obowiązki młodszego celowniczego.

04 października 2011

Siły NATO aresztują ważnego dowódce rebeliantów w Afganistanie

27 września w trakcie ostatniej operacji w dystrykcie Jani Khel w prowincji Paktia siłom sojuszniczym udało się zatrzymać jednego z dowódców bojówek Haqqaniego. Jak się okazało był nim Haji Mali Khan wuj przywódców bojówek Siraja i Budruddina Haqqanich, ponad to należał on także do wyższego dowódca tej sieci rebeliantów, a także do starszyzny klanu Haqqani. Mali Khan podlegał bezpośrednio Sirajowi Haqqani, odpowiadał za zarządzanie bazami rebeliantów oraz ich działaniami zarówno na terenie Afganistanu jak i Pakistanu. Był on także łącznikiem pomiędzy siecią Haqqani, a bojówkami Mahsuda (liczącymi ok. 20 000 bojowników) do czasu jego śmierci w zeszłym roku.
Mimo uzbrojenia Haji Mali Khan oddał się ręce żołnierzy bez stawiania oporu razem z nim aresztowano kilku jego współpracowników oraz ochroniarzy.
Grupa Haqqani należy do największych i najlepiej rozwiniętych grup rebelianckich działających w Afganistanie. To oni przeprowadzili między innymi atak na ambasadę USA w Kabulu. W trakcie 2011 roku siły NATO przeprowadziły ponad 500 operacji przeciwko tej grupie zabijając 300 dowódców i 1 300 rebeliantów.