23 marca 2010

Scorpion zmodernizuje francuskie wojska lądoweFrancuskie ministerstwo obrony podjęło decyzje o wdrożenie programu Scorpion w swojej armii, mającego na celu modernizacje wojsk lądowych.
Program Scorpion ma na celu trzy cele. Po pierwsze będzie to modernizacja parku maszyn, wprowadzone zostaną młodsze maszyny i bardziej nowoczesne. Kolejnym punktem jest zwiększenie poziomu ochrony maszyn i pojedynczego żołnierza. Trzecim punktem jest wprowadzenie ludzi i sprzętu w sieciocentryczny system przekazywania infomacji.
W tym celu zostaną zmodernizowane francuskie czołgi Leclerc, a także wprowadzenie nowych pojazdów rozpoznawczych EBRC. Dodatkowo armia zostanie wsparta nowym kołowym transporterem VBRM, a to wszystko ma zostać zrealizowane najpóźniej do 2020 roku.
Dla ochrony pojedynczego żołnierza ma zostać wprowadzony system wyposażenia indywidualnego Felin, na którym między innymi wzorowany jest polski system Tytan.
Nowy system przekazywania informacji ma być wprowadzony do 2017 roku i będzie montowany zarówno na nowych jak i na starych maszynach.
Cały program ma kosztować ok. 5 mld euro do 2020 roku i kolejne 5 mld euro do roku 2025, kiedy to ma zakończyć się modernizacja całego parku maszyn.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza