Koordynacją projektu zajmuję się Departament Polityki Zbrojeń Ministerstwa Obrony Narodowej, natomiast samym testowaniem kolejnych modułów oporządzenia zajmuje się Zintegrowana Grupa Bojowa w której skład wchodzą żołnierze m.in. Gromu, Formozy, 1 Pułku Specjalnego Komandosów oraz eksperci z zakresu łączności, wymiany informacji, elektroniki.
Założenia zakładają, że całość oporządzenia ma mieć łączną wagę w zakresie 20-23 kilogramów. W jej skład będą wchodzić lekkie celowniki elektroniczne, pancerz, który nie tylko będzie zapewniał ochronę balistyczną ale również poprawi ergonomie i mobilność żołnierza. Oporządzenie indywidualne będzie natomiast poprawiać świadomość bitewną żołnierza dostarczając mu niezbędnych informacji z otocznia, a także ochronę przed skażeniami, promieniami lasera i hałasem. Nowe mundury wzorem najnowszych światowych wzorów mają nie tylko zapewniać odpowiedni kamuflaż oraz wchłaniać pot czy zapewniać odpowiednią filtracje powietrza. Najprawdopodobniej wzorem docelowym kamuflaża będzie Suez, który od 2008 roku używany jest przez żołnierzy Gromu, a niedawno został także zamówiony dla funkcjonariuszy BORu.
W 2008 roku na targach Future Soldier został zaprezentowany pierwszy system wchodzący w skład projektu Tytan, nazywający się Ułan-21.
Ułan-21 to propozycja CNPEP Radwar S.A. wchodzącej w skład grupy Bumar. Wykorzystywane są w nim dotychczasowe osiągnięcia polskich wytwórców wraz z połączeniem ich z elementami francuskiego projektu Felin. Na pokazach pokazano również karabinek Beryl zmodyfikowany do pracy z systemem Ułan-21. Jednakże najprawdopodobniej karabinem podstawowym w ramach projektu Tytan będzie MSBS 5,56.
Wstępny zestaw Tytana ma obejmować:
- uzbrojenie główne z amunicją i awaryjne (pistolet, granat, nóż-bagnet),
- komputer osobisty z oprogramowaniem i mapami, łączący radiostację, celownik broni, słuchawki,
termowizor/noktowizor, odbiornik GPS, identyfikator „swój–obcy”, - słuchawki, okulary bądź wyświetlacz nahełmowy,
- akumulator zasilający (z zapasem baterii),
- modułowa kamizelka ochronna, maska przeciwgazowa, ubiór ochrony przed skażeniami z dozymetrem,
- hełm (zamknięty lub półotwarty, z detektorem promieni lasera) oraz buty i uniform.
- system aktywnej ochrony słuchu oraz wzmacniania słuchu.
- system wymiany danych obejmie okablowanie lub sieć bezprzewodową - jeśli Tytan dostanie bezpieczną łączność bezprzewodową będzie mógł działać z większą swobodą żołnierz będzie mógł swobodnie zdejmować hełm czy odkładać broń. Problemem jest zabezpieczenie lokalnej sieci bezprzewodowej na co narzekają cywile z notebookami czy kłopoty z przydzieleniem częstotliwości dla bezpiecznej sieci bezprzewodowej. Tymczasowo Tytani, tak jak IDZ v1 czy Land Warrior, będą oplątani kablami łączącymi kluczowe moduły pierwszej wersji.
- dodatki to np. narzędzie wielofunkcyjne Letherman Tool. W niektórych misjach Tytan zabierze zmodyfikowane racje żywnościowe na co najmniej dobę.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz