14 lutego 2010

Operacja "Moshtarak"Siły koalicyjne rozpoczęły nową ofensywę w Afganistanie. 15 tysięcy żołnierzy sił koalicji, w tym Afgańczyków, Amerykanów, Brytyjczyków, Duńczyków, Estończyków i Kanadyjczyków, w sobotę rozpoczęło swoje działania w okręgu Mardżeh. Jest to największa taka operacja od 2001 roku.
Działania rozpoczęto od desantu śmigłowcami, w czasie, którego w przeciągu dwóch godzin do protalibskiego Mardżehu udało się przerzucić 1200 żołnierzy amerykańskich. Walki mimo początkowo sporadycznego charakteru rozpoczęły się stosunkowo szybko. W niektórych punktach jak centrum Mardżehu żołnierze wzywali wsparcie w postaci samolotów Harrier.
W tym samym czasie żołnierze brytyjscy atakowali pozycje talibskie w dystrykcie Nad Ali. Jako wsparcie wysłano tam również saperów mających rozminowywać gęsto rozmieszczane pułapki minowe.
Pierwsza faza operacji przebiega nader pomyślnie. Talibowie umieścili w jej rejonie liczne pułapki minowe, ale jeszcze nie doszło do żadnych zażartych walk. Opanowaliśmy 11 kluczowych pozycji w okręgu (Mardżeh) i opór ze strony rebeliantów został przełamany - powiedział na konferencji prasowej gubernator prowincji Helmand, Gulab Mangal.
W przeciągu pierwszego dnia walk zabito 20 rebeliantów, 11 wzięto do niewoli, zginęło 2 żołnierzy NATO.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza