09 września 2011

Restrepo


Film, a raczej dokument nie wątpliwie godny uwagi. Dwóch dziennikarzy spędza ponad rok w bazie OF Korengal wraz z plutonem amerykańskich żołnierzy. Baza w której stacjonują znajduje się w Dolinie Korengal, najniebezpieczniejszym miejscu w Afganistanie. Przedstawiając to miejsce dowódca plutonu informuje, że 70% rakiet i bomb zrzuconych przez wojska USA w Afganistanie ląduje właśnie w tym miejscu.
Oglądając ten dokument niewątpliwie na uwagę zasługują fenomenalne zdjęcia Afganistanu, takich jakie szary człowiek rzadko ma okazje zobaczyć.
Wraz z żołnierzami mamy okazję ujrzeć proces tworzenia posterunku OF Restrepo (nazwanego na cześć zabitego kolegi) w trakcie, którego żołnierze co raz muszą przerywać kopanie umocnień by bronić się przed atakiem. Po utworzeniu posterunku żołnierze wciąż co najmniej 5-7 razy dziennie ostrzeliwują się w raz z rebeliantami. Ponad to mamy okazje uczestniczyć w operacji Rock Avalanche w trakcie której żołnierze zapuszczają się za linie wroga.
W porównaniu do innego filmu - Armadillo - Restrepo cały czas trzyma w napięciu, towarzyszymy żołnierzom praktycznie przez cały czas. Przymusowa pozycja do obejrzenia dla każdego interesującego się tematem. Na prawdę polecam.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza