06 marca 2012

Filipiny wzmacniają swoje siły powietrzne


Prezydent Aquino zapowiedział, że za swojej kadencji wzmocni filipińskie siły powietrzne. Na liście zakupów znalazły się sześć myśliwców i jeden samolot szkoleniowy, samolot patrolowy o dalekim zasięgu czy samolot do zadań specjalnych. Ponad to rozwinięta ma zostać sieć radarowa o co najmniej jeden radar. Maszyny miały by zostać dostarczona na Filipiny do 2016 roku.
Ponad to siły powietrzne chciałyby zakupić jeszcze 15 śmigłowców o różnym przeznaczeniu, transportowiec C-130 czy kolejne 18 maszyn szkoleniowych. Wśród śmigłowców najpoważniejszym kandydatem jest Sokół z zakładów Augusta PZL Świdnik.
Jest to część filipińskiej strategii mającej na celu przeciwstawienie się rosnącym chińskim wpływom w regionie. Ponad to Filipiny chcą gościć na swoich wyspach większą ilość amerykańskich żołnierzy, a także biorą udział we wspólnych manewrach jak chociażby organizowane w kwietniu kiedy to oprócz filipińskich i amerykańskich żołnierzy wezmą udział żołnierze z innych krajów regionu - Japonii, Australii czy Nowej Zelandii.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza