30 października 2010

Afgańscy bojownicy szkolą australijskich komandosów


Sześciu afgańskich bojowników wyleciało do Australii by tam szkolić australijskich komandosów w zakresie taktyki walki z talibskimi rebeliantami. Wszyscy służą pod dowództwem prorządowego ale niezależnie działającego watażki Matiullah Khana i nie jest to ich pierwsze wspólne szkolenie z Australijczykami.  Bojownicy Matiullah Khana należą do jednych z najefektywniej działających w prowincji Uruzgan w której stacjonują australijskie wojska. Aczkolwiek sama osoba afgańskiego wodza budzi sporo kontrowersji. Między innymi holenderskie siły odmówiły współpracy z jego bojownikami ze względu na podejrzenia o liczne morderstwa i porwania wykonywane na zlecenie Matiullaha Khana, zablokowały także jego kandydaturę na stanowisko dowódcy lokalnego garnizonu policji. Także prezydent Afganistanu Hamid Karzai odbył rozmowę z premier Australii Julią Gillard na temat kontaktów Australijczyków z nierządowymi siłami jakie przedstawiają bojówki Khana.
Natomiast Australijczycy cenią współpracę z bojownikami, jak wypowiedział się jeden z operatorów sił specjalnych: Ci ludzie ocalili wiele żyć Australijczyków. W przyszłości także władze australijskie nie wykluczają wspólnego działania szkolących bojowników z australijskimi special forces już w trakcie ich działań w Afganistanie.
Obecnie Australijczycy posiadają kontyngent w Afganistanie składający się z 1 550 żołnierzy stacjonujących w prowincji Uruzgan.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza