27 października 2010

Pakistan wstrzymuje się od antytalibskiej ofensywy


Pakistan wstrzymuje się od przeprowadzenia antytalibskiej ofensywy w Północnym Waziristanie na co mocno naciska rząd USA. Tereny te są bazą wypadową licznych plemion walczących w Afganistanie, a w szczególności bojowników Haqqani ściśle powiązanych z talibami. Bojownicy Haqqani należą do największych i najaktywniejszych ugrupowań działających na tym terenie. Przeprowadzenie jednakże takiej ofensywy przez Pakistan, uważa się za mijające się z ich interesem. Agencja Reuters uważa bowiem, że Pakistan może dążyć do wykorzystania w przyszłości, powiązanych z Al-Kaidą bojówek do przeciwstawienia rosnącym wpływom Indii.
Oficjalne stanowisko Pakistanu przedstawił Lt.-Gen Asif Yasin Malik, który twierdzi, że przed przeprowadzeniem jakiejkolwiek ofensywy Pakistan potrzebuje co najmniej sześciu miesięcy na ustabilizowanie sytuacji w regionie. Po dokonaniu tego Pakistan potrzebowałby znacznego wsparcia w postaci militarnej pomocy. USA odpowiedziały na to wysłaniem 2 mld dolarów pomocy militarnej do Pakistanu na cel walki z protalibskimi rebeliantami.
W marcu Pakistan rozpoczął ofensywę w innym protalibskim regionie - Orakzai w trakcie której do czerwca zabito 654 bojowników, zginęło blisko 70 pakistańskich żołnierzy.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza