12 stycznia 2012

Bomba zabija irańskiego naukowca


Irańska telewizja poinformowała o śmierci irańskiego naukowca odpowiedzialnego za proces wzbogacania uranu w Natanz. Według irańskich władz był to zamach inspirowany przez Izrael by powstrzymać Iran przed pracami nad energią atomową. Na dowód swoich twierdzeń irańskie władze podają fakt użycia takiego samego ładunku jak podczas innego zamachu na innego naukowca.
Według zeznań świadków 11 stycznia do jadącego samochodu, w którym znajdował się Mostafa Ahmadi Roshan, jego ochroniarz i jeszcze jeden pasażer, podjechało dwóch mężczyzn na motorze. Podczepili oni do boku pojazdu bombę magnetyczną, która po chwili eksplodowała. W wyniku wybuchu zginęli Roshan i jego ochroniarz, ranna pasażer znajduję się w szpitalu. Wszytko to wydarzyło się na jednej z głównych ulic w północnym Teheranie.
Roshan koordynował pracę departamentu odpowiedzialnego za wzbogacanie uranu w placówce w Natanz. Od 2010 roku to już piąty irański naukowiec, który traci śmierć w wyniku zamachu - wszyscy byli fizykami bądź związani z irańskim programem atomowym.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza